Kazimierz Prószyński - urodził się w 1875 roku, w Warszawie, zmarł 13 marca 1945 w niemieckim obozie Mauthausen-Gusen. Konstruktor pionierskich aparatów kinematograficznych oraz kamer filmowych. Pionier polskiej i światowej kinematografii.

Od młodych lat był członkiem Warszawskiego Towarzystwa fotograficznego, a od roku 1893 zaczął eksperymentować z kinematografią.

Autor wielu wynalazków w dziedzinie kinematografii. W 1894 roku skonstruował pleograf. W roku 1899 Prószyński zademonstrował ulepszoną wersję nazwaną bipleograf, gdzie wyświetlane były jednocześnie dwie taśmy, dzięki czemu prawie całkowicie zredukował migotanie przy odtwarzaniu filmu. Prószyński uznawany jest także za wynalazcę ręcznej kamery zdjęciowej, tak zwanego areoskopu, po raz kolejny dokonując przełomu w świecie kina. Wynalazca umożliwił w ten sposób filmowcom komfortowe nagrywanie w dowolnym miejscu i czasie. Popularne urządzenie Kazimierza Prószyńskiego znalazło swoje zastosowanie podczas pierwszej wojny światowej - dokumentowano nim rzeczywistość w okopach i realia frontu.

Chwilę po skonstruowaniu swojej pierwszej kamery, zaczął kręcić własne filmy. W latach 1900 – 1903 Prószyński realizował już prawdziwe produkcje filmowe, które można było oglądać na ekranach kin.

Inne filmy powiązane z bohaterem