Jan Szczepanik - urodzony 13 czerwca 1872 roku w Rudnikach, zmarł 18 kwietnia 1926 roku w Tarnowie. Polski wynalazca, nazywany "polskim" lub "austriackim Edisonem”, „Leonardem da Vinci z Galicji” i „galicyjskim geniuszem”. Samouk w dziedzinie techniki. Autor ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, tkactwa czy telewizji.

Kazimierz Żegleń - urodzony 4 marca 1869 w Kaczanówce, zmarł około 1910 roku. Polski zakonnik ze zgromadzenia zmartwychwstańców, wynalazca, przedsiębiorca. Samouk, autor kilku wynalazków użytkowych, które opatentował i wdrożył do produkcji.

Mężczyźni w latach 1893 - 1898 wspólnie stworzyli i opatentowali pierwszą kamizelkę kuloodporną. Pomysłodawcą wynalazku był Kazimierz Żegleń, wstrząśnięty tragiczną śmiercią burmistrza Chicago Cartera Harrisona, który został zastrzelony przez zamachowca we własnym biurze. Rozpoczął prace nad swoim wynalazkiem, który opatentował w roku 1897.

Wiosną 1898 udał się w podróż do Europy, gdzie w Wiedniu skontaktował się z innym sławnym polskim wynalazcą i przedsiębiorcą Janem Szczepanikiem, autorem wielu patentów i wynalazków z dziedziny włókiennictwa. Nawiązał z nim współpracę, w wyniku której podjęli produkcję kamizelek kuloodpornych. Jan Szczepanik zlecił Nicolasowi Reiserowi wykonanie specjalnego krosna do wyrobu kuloodpornej tkaniny według pomysłu Kazimierza Żeglenia. Jesienią 1898 na tej maszynie utkane zostały pierwsze kamizelki, z którymi zakonnik wrócił do USA. Tam ubrany w kamizelkę wykonaną z materiału własnego pomysłu przeprowadził wiele publicznych prezentacji testujących skuteczność wynalazku.

Inne filmy powiązane z bohaterem