Maksymilian Faktorowicz - urodził się w 1872 roku, w Zduńskiej Woli, zmarł 30 sierpnia 1938 w Los Angeles. Polsko-żydowski producent i wynalazca kosmetyków, założyciel przedsiębiorstwa Max Factor.

Swoje pierwsze doświadczenie zawodowe zdobył w wieku 14 lat na stanowisku pomocnika w drogerii. Tam po raz pierwszy zetknął się z ówczesną sztuką makijażu i sposobami na pielęgnację skóry. W ten sposób poszerzał swoje horyzonty i uczył się sztuki samego makijażu, który z tygodnia na tydzień coraz bardziej go fascynował. W oparciu o zdobyte doświadczenie, młody Faktorowicz wyruszył na podbój Carskiego Imperium, do Moskwy. Tam otworzył swój własny sklep z kosmetykami i perukami. Pracował w Cesarskim Teatrze Imperialnym jako charakteryzator. Z jego usług korzystały największe rosyjskie nazwiska, jak np. Aleksander Romanow, czy Mikołaj II.

Z uwagi na pogarszającą się sytuację antysemicką w kraju, w poszukiwaniu spokoju Faktorowicz zdecydował się wyjechać z żoną do Stanów Zjednoczonych. Mężczyzna rozpoczął nowy rozdział w życiu od zmiany imienia i nazwiska - z Maksymilian Faktorowicz na „Max Factor” a następnie pod tą właśnie nazwą otworzył firmę kosmetyczną oraz salon fryzjerski w Los Angeles.

Max Factor rozwijał jednocześnie firmę i własne umiejętności. W 1917 roku wykonywał charakteryzację do filmu „Joan the Woman”.

Osiągnięcia w branży artystycznej wiele znaczyły dla polskiego przedsiębiorcy. Jednak jego głównym celem było stworzenie fluidu, który będzie dostępny dla wszystkich kobiet. “Kropka nad i” w przeprowadzanej przez niego rewolucji. W 1920 roku, linia kosmetyków o nazwie „Society Make Up” podbiła serca Amerykanek, a dalej kobiet na całym świecie.

Karierę Maksymiliana Faktorowicza przerwała jego nagła śmierć. Mężczyzna zginął w wypadku samochodowym, w wieku 66 lat. Od tego momentu, interesami w firmie zarządza, jego syn Francis.

Inne filmy powiązane z bohaterem