Stefan Popławski - urodził się na wschodzie Polski, 15 sierpnia 1885 roku, zmarł w Racine (Wisconsin) 9 grudnia 1956 roku. Wynalazca i autor patentu pierwszej wersji blendera kuchennego.

Jako dziecko przeprowadził się razem z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Za wielką wodą pomagał ojcu w fabryce powozów konnych. Po zakończeniu I Wojny Światowej zdecydował się kontynuować rodzinny fach i założył swoją własną firmę. Szybko jednak zrezygnował z pierwszego biznesu, zmienił specjalizację i przerzucił się na branżę spożywczą.

Na początku lat 20 XX Popławski pracował już w „Arnold Electric”. Konstruował i produkował ogromne maszyny wyposażone w dozowniki. W tej samej firmie wyrabiał też szklane zbiorniki, które potem trafiały do mniej lub bardziej popularnych barów i restauracji.

W 1992 roku mężczyzna opracował i ogłasił autorski patent na urządzenie, które dziś uznawane jest za pierwszą wersję blendera. Sprzęt skonstruowany przez Popławskiego do złudzenia przypominał popularne obecnie modele. Na dnie zbiornika zamontowana była część miksująca, którą można było uruchomić dzięki silnikowi umieszczonemu pod urządzeniem. Obydwa te elementy były ze sobą sprzężone.

Inne filmy powiązane z bohaterem