Dr Tomasz Rożek – popularyzator nauki, fizyk, dziennikarz naukowy.

Ukończył fizykę i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim. W 2006 roku na podstawie pracy „Badanie przyprogowej produkcji hiperonów w oddziaływaniach protonów z protonami w COSY-11” uzyskał stopień naukowy doktora nauk fizycznych.

Kieruje działem naukowym tygodnika „Gość Niedzielny”. Współpracuje też z licznymi redakcjami, m.in. „Gazetą Wyborczą”, „Pytanie na śniadanie”, „Dzień dobry TVN”, „Rzeczpospolitą”, „Focusem” czy „Wiedzą i życiem”.

Prowadzi kanał w serwisie YouTube „Nauka. To lubię”, na którym popularyzuje wiedzę naukową w formie przystępnej dla przeciętnego odbiorcy.

W 2011 roku napisał swoją pierwszą książkę „Nauka – po prostu”, będącą serią wywiadów ze znaczącymi postaciami ze świata polskiej nauki. Książka została uznana za najlepszą książkę popularnonaukową sezonu 2010/2011. Jest również autorem „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” oraz dwóch pozycji będących częścią planowanej trylogii – „Kosmos” i „Człowiek”.

W 2008 roku otrzymał tytuł „popularyzatora nauki”, przyznawany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W roku 2015 został uhonorowany nagrodą dziennikarską „Ślad”.

Inne filmy powiązane z bohaterem