Ocena 0

0 komentarzy 9 wyświetleń

Koncepcja prawa Leona Petrażyckiego

W odcinku zagłębiamy się w koncepcję prawa Leona Petrażyckiego, wybitnego myśliciela, który zmienił sposób rozumienia prawnych norm. Petrażycki, argumentując, że prawo musi być zrozumiane przez pryzmat ludzkich emocji, wykroczył poza ograniczenia współczesnej mu psychologii, która nie doceniała wagi emocji w życiu społecznym.

Czas trwania: 8:04

W naszym materiale wideo zagłębiamy się w koncepcję prawa Leona Petrażyckiego, wybitnego myśliciela, który zmienił sposób rozumienia prawnych norm.

Petrażycki, argumentując, że prawo musi być zrozumiane przez pryzmat ludzkich emocji, wykroczył poza ograniczenia współczesnej mu psychologii, która nie doceniała wagi emocji w życiu społecznym. Podczas eksploracji jego teorii, szczególnie skupiamy się na innowacyjnym podziale życia psychicznego na elementy dwustronne, czyli emocje „bierno-czynne”, oraz jednostronne, które dalej dzieli na jednostronnie bierne (przeżycia poznawcze i uczuciowe) i jednostronnie czynne (przeżycia woli). Ten podział pozwala lepiej zrozumieć, jak prawo, według Petrażyckiego, wpływa na ludzkie zachowania i społeczeństwo. Przeanalizujemy, jak teoria Petrażyckiego wpływa na współczesne rozumienie normatywności prawa i jak jego podejście do emocji jako kluczowych dla funkcjonowania prawa może być nadal aktualne.

Odkryj razem z nami, jak głębokie zrozumienie ludzkich emocji może zmienić postrzeganie prawa i jego wpływ na społeczeństwo.

Dodaj ocenę i komentarz

0
0 komentarzy9 wyświetleń