Ocena 0

0 komentarzy 2685 wyświetleń

Ksiądz Grzegorz Piramowicz - Duchowy Przewodnik i Edukator

Odkryj duchowy świat z księdzem Grzegorzem Piramowiczem dzięki naszemu filmowi na PlatformaNauki.pl. Jako duszpasterz i orędownik miłosierdzia, ksiądz Piramowicz przemawia do serc i umysłów, inspirując nas do większej życzliwości i miłosierdzia wobec siebie i innych.

Czas trwania: 6:09

Grzegorz Piramowicz to postać absolutnie wybitna, nie mająca precedensu w świecie edukacji. Nie ma ani odrobiny przypadku w fakcie, że od dawna jego dzieła stanowią element lekcji historii. To współautor i redaktor Ustaw Komisji Edukacji Narodowej, autor Nauki obyczajowej dla ludu, która stanowiła część Elementarza dla szkół parafialnych narodowych (1785), podręcznik Wymowa i poezja dla szkół narodowych, Powinności nauczyciela w szkole parafialnej (pełny tytuł: Powinności Nauczyciela, mianowicie zaś w Szkołach parafialnych, i sposoby ich dopełnienia). Był profesorem filozofii w kolegium jezuickim we Lwowie. Uczestniczył w pracach Komisji Edukacji Narodowej, jednocześnie pełnił obowiązki sekretarza Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych. W roku 1791 był jednym z założycieli Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej.

Został desygnowany przez konfederację targowicką do zasiadania w Towarzystwie do Ksiąg Elementarnych. Od roku 1800 był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Dodaj ocenę i komentarz

0
0 komentarzy2685 wyświetleń