I. Wprowadzenie i wiedza dla kontekstu, czyli o co tutaj chodzi?!

Motywacja w miejscu pracy jest przedmiotem intryg i badań od ponad wieku. Podczas gdy wynagrodzenie było kiedyś postrzegane jako główny czynnik motywujący pracownika, z czasem stało się oczywiste, że prawdziwe motywatory są wieloaspektowe i głęboko psychologiczne. Firmy, które odniosły sukces w różnych branżach, często przypisują swój sukces motywacji i zaangażowaniu swoich pracowników.

Trajektoria teorii motywacji zmieniała się na przestrzeni lat. Wiedza socjologów obejmowała zagadnienia, które znamy obecnie jako:

  • Naukowa teoria zarządzania (Tayloryzm): Przekonanie, że pracowników motywuje przede wszystkim wynagrodzenie.
  • Hierarchia potrzeb Maslowa: Teoria postulująca, że jednostki mają hierarchię potrzeb od podstawowych potrzeb fizjologicznych do samorealizacji.
  • Dwuczynnikowa teoria Herzberga: Rozróżnia czynniki, które powodują zadowolenie z pracy i te, które powodują niezadowolenie.
  • Teoria oczekiwań: Zakłada, że ludzie będą zachowywać się lub działać w określony sposób, ponieważ są zmotywowani do wyboru określonego zachowania zamiast innych ze względu na to, czego oczekują od wyniku tego zachowania.

Obecnie motywacja w miejscu pracy obejmuje mnóstwo zagadnień. Do nawigacji po nich warto wykorzystać hasła będące podstawą współczesnej wiedzy na temat motywacji, czyli pojęcia takie jak:

  • Nagrody wewnętrzne i zewnętrzne: Poza zachętami pieniężnymi, czynniki takie jak rozwój osobisty, osiągnięcia i uznanie społeczne.
  • Środowisko pracy: Środowisko sprzyjające szacunkowi, zrozumieniu i przynależności może być istotnym czynnikiem motywującym.
  • Bezpieczeństwo pracy: Stabilność i pewność zatrudnienia napędzają motywację, zwłaszcza w niestabilnych branżach.

II. Źródła - czyli pogłębiaj wiedzę korzystając z dorobku setek lat badań naukowych i buszuj po kulturze popularnej

Źródła naukowe/akademickie - publikacje:

  • “DRIVE. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację” (Drive: The Surprising Truth About What Motivates Us) autorstwa Daniela H. Pinka. Eksploruje autonomię, mistrzostwo i cel jako kluczowe motywatory w pracy ale i w życiu codziennym.
  • Maslow, A. H. (1943). Teoria ludzkiej motywacji. Przegląd Psychologiczny, 50(4), 370. Wskazówki: Fundamentalna praca Maslowa wyszczególniająca hierarchię potrzeb i dająca zdaniem wielu początek naukce o motywacji.
  • Herzberg, F. (1959). “The Motivation to Work”.Przewodnik: Wprowadzenie do teorii dwuczynnikowej.
  • Vroom, V. H. (1964). Praca i motywacja .Przewodnik: Eksploruje teorię oczekiwań i sposób, w jaki oczekiwania wpływają na motywację.

Czasopisma do dalszej analizy:

  • Journal of Applied Psychology: Regularnie publikuje badania i artykuły na temat motywacji. To miesięcznik, recenzowane czasopismo naukowe wydawane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. Czasopismo kładzie nacisk na publikację oryginalnych badań, które wnoszą nową wiedzę i zrozumienie do dziedzin psychologii stosowanej. To prawdopodobnie najbardziej sprawdzone i najgłębiej eksplorujące zagadnienie motywacji czasopismo naukowe na świecie, jeśli wziąć pod uwagę jego renomę.
  • Organizational Behavior and Human Decision Processes: Koncentruje się na badaniach behawioralnych, często dotykając motywacji. To recenzowane dwa razy w miesiącu czasopismo naukowe poświęcone zachowaniu organizacyjnemu i psychologii. Została założona w 1966 roku pod nazwą Organizational Behavior and Human Performance, a obecną nazwę uzyskała w 1985 roku.
  • The Academy of Management Journal: Zawiera artykuły na temat motywacji z perspektywy zarządzania. To czasopismo naukowe z zakresu zarządzania i teorii organizacji wydawane przez Academy of Management. Należy do pięciu najczęściej cytowanych periodyków naukowych z tej dyscypliny. Publikuje artykuły oparte zarówno o metody ilościowe jak i metody jakościowe, także z różnych paradygmatów.

Popkultura/Popularne źródła:

  • Filmy: The Pursuit of Happiness (2006). Poradnik: Portret osobistej i zawodowej motywacji wśród przeciwności losu.

  • Programy telewizyjne: Undercover Boss. Wskazówka: Oferuje wgląd w dynamikę miejsca pracy w różnych branżach, pozostając przy tym przyjaznym dla odbiorcy ‘zapychaczem’. Bardzo gorąco rekomendujemy dla każdego, kto chciałby kontakt z praktycznymi zagadnieniami motywacji bez naukowego żargonu! .

Filmy powiązane ze źródłem

  • 27:30

    Motywacja w zarządzaniu zespołem naukowym - jak robić to dobrze?