Ocena 4.33

3 komentarzy 2934 wyświetleń

Kazimierz Funk

W XX wieku Kazimierz Funk tworzy nowy rozdział w medycynie odkrywając witaminy. I choć dziś doskonale znają je nawet najmłodsi, wyodrębnienie witaminy B1 wciąż uznawane jest przez lekarzy za jeden z najważniejszych etapów rozwojów współczesnej medycyny. Jak do tego doszło?

Czas trwania: 9:00

Wraz z początkiem XX w. znane już były ludzkości szczepionki na wiele poważnych, panujących w tamtym czasie chorób, jak dżuma, cholera, czy tężec. Jednak pomimo tego, że wiele z nich udawało się skutecznie leczyć, lekarzom wciąż nie brakowało nowych medycznych wyzwań. Jednym z nich była awitaminoza skutkująca szeregiem ciężkich i nieuleczalnych chorób, takich jak beri-beri, krzywica, szkorbut czy anemia. Właśnie wtedy młody polski naukowiec - Kazimierz Funk tworzy nowy rozdział w medycynie odkrywając witaminy. I choć dziś doskonale znają je nawet najmłodsi, wyodrębnienie witaminy B1 wciąż uznawane jest przez lekarzy za jeden z najważniejszych etapów rozwojów współczesnej medycyny. Jak do tego doszło? Dowiecie się oglądając ten odcinek!

Kazimierz Funk

Polski biochemik, odkrywca pierwszej witaminy B1, twórca nauki o witaminach. Zajmował się leczeniem chorych na awitaminozę.

Przejdź do bohatera

Dodaj ocenę i komentarz

4.33
3 komentarzy2934 wyświetleń

Amanda Szulc

Przyjemnie się ogląda takie produkcje, 5/5!

Borys Sawicki

Nieźle!

Jola Kamińska

Profesjonalny film w każdym calu.