Ocena 5.00

1 komentarzy 1920 wyświetleń

Lwowska szkoła matematyczna

Wiosną roku 1916 doktor Hugo Steinhaus w trakcie spaceru ulicami Krakowa spotyka dwóch mężczyzn zawzięcie dyskutujących o nauce. Jeden z nich to Stefan Banach który niedługo później wraz ze Steinhausem tworzy Lwowską Szkołę Matematyczną. Jakie znaczenie miało to wydarzenie dla rozwoju polskiej edukacji?

Czas trwania: 6:50

Wiosną roku 1916 doktor Hugo Steinhaus, trzydziestoletni matematyk, przechadza się po krakowskich plantach. W trakcie spaceru mija dwóch młodych ludzi, rozmawiających o zaawansowanej matematyce. Ich rozmowa intryguje naukowca do tego stopnia, że przedstawia się i ochoczo do niej dołącza. Jeden z siedzących na ławce rozmówców to Stefan Banach, który niedługo później wraz ze Steinhausem stworzy Lwowską Szkołę Matematyczną. Czy współpraca dwojga nieznajomych zaowocowała naukowym sukcesem? I jakie znaczenie miało to wydarzenie dla rozwoju polskiej edukacji? Na te i o wiele więcej pytań, odpowiedź znajdziecie w odcinku!

Lwowska szkoła matematyczna

Polska matematyczna szkoła naukowa działająca w dwudziestoleciu międzywojennym we Lwowie. Specjalizowała się w analizie funkcjonalnej.

Przejdź do bohatera

Dodaj ocenę i komentarz

5.00
1 komentarzy1920 wyświetleń

Rafał Starzyk

Super film! Genialna historia, może za mnie też ktoś napisze licencjat?