Ocena 4.00

1 komentarzy 3039 wyświetleń

Nauki dedukcyjne

Czy jesteśmy w stanie rozwijać wszystkie nauki jedynie wnioskując na podstawie obserwacji? Czy wyobrażamy sobie rozwój matematyki na podstawie życia znanych matematyków? Mimo największych chęci, metoda wnioskowania indukcyjnego nie rozwiązuje wszystkich problemów świata nauki. Badacze potrzebują więc pomocy, wsparcia dającego pełen obraz analizowanej rzeczywistości. Z pomocą przychodzi wnioskowanie dedukcyjne, wykorzystywane w naukach dedukcyjnych. A jak je rozpoznawać i rozumieć?

Czas trwania: 7:00

Już na wczesnych etapach edukacji słyszymy o rozumowaniu indukcyjnym i dedukcyjnym. Rozumowanie indukcyjne doprowadza nas do wniosków na podstawie naszych przeżyć, doświadczeń i obserwacji życiowych. Czy jednak jesteśmy w stanie rozwijać wszystkie nauki jedynie wnioskując na podstawie obserwacji? Czy wyobrażamy sobie rozwój matematyki na podstawie życia znanych matematyków? Albo czy moglibyśmy pozwolić sobie konstruować rakiety kosmiczne wyłącznie na podstawie kolejnych prób? Mimo największych chęci, metoda wnioskowania indukcyjnego nie rozwiązuje wszystkich problemów świata nauki. Badacze potrzebują więc pomocy, wsparcia dającego pełen obraz analizowanej rzeczywistości. Z pomocą przychodzi wnioskowanie dedukcyjne, wykorzystywane w naukach dedukcyjnych. A jak je rozpoznawać i rozumieć? Wszystkiego dowiecie się oglądając ten odcinek.

Arystoteles

Jeden z trzech najsławniejszych filozofów starożytnej Grecji. Rozpoczął udokumentowane badania nad rozumowaniem dedukcyjnym oraz empirycznym.

Przejdź do bohatera

Dodaj ocenę i komentarz

4.00
1 komentarzy3039 wyświetleń

Patrycja Szulc

Film super